Čo chceme urobiť?

Chceme dostať na internet zhruba 50-tisíc ľudových piesní. Zberatelia prešli celé Slovensko, zozbierali ich a dali do veľkých a hrubých kníh, na ktoré sa teraz práši v knižniciach. Chceme, aby boli každému prístupné cez internet - ku každej nielen noty a text, ale aj nahrávka, a množstvo údajov, ktoré k nim zberatelia pridali: informácie o tom, kde vznikli, kedy, alebo pri akej príležitosti ich ľudia spievali. Vznikne tak najrozsiahlejšia databáza našej hudby voľne dostupná každému.

Na čo je dobré digitalizovať ľudové piesne?

Veríme, že naše kultúrne dedičstvo by malo byť zachované a prístupné každému, lebo je súčasťou našej národnej identity, vypovedá o tom, kto sme a odkiaľ prichádzame. Papier zhnije, pamäť zanikne, no sme prvá generácia v dejinách, ktorá má šancu vďaka internetu dosiahnuť, že všetko, čo naši ľudia vytvorili, bude prakticky navždy dostupné nám aj všetkým generáciám po nás.

Ehm, a kto vy vlastne ste?

Projekt Ľudo Slovenský je združenie dobrovoľníkov, ktorí sa snažia dostať na internet naše kultúrne dedičstvo a zábavnou formou priblížiť všetko, čo vytvoril ľud(o) slovenský - náš anonymný John Doe, Janko Hraško - človek milión. Už sme na internet dostali kompletné príslovia, porekadlá a nadávky a teraz chceme piesne. Projekt založil aforista a novinár Tomáš Ulej, a je logickým pokračovaním jeho projektu Zlatý fond denníka SME, vďaka ktorému sú na internete voľne dostupné všetky najvýznamnejšie slovenské literárne diela. Odborným konzultantom Ľuda Slovenského je Jana Ambrózová z Katedry etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Čo chceme od Teba? Ako nám môžeš pomôcť?

Potrebujeme pomôcť s digitalizáciou nôt, textov a ďalších informácií, ktoré sa teraz nachádzajú len v papierovej podobe - vytvorili sme systém a našli spôsob, ako môžu stovky ľudí naraz a spoločnými silami ich preniesť na internet a sprístupniť. Stačí pár minút Tvojej práce, vždy keď budeš mať kúsok času a podarí sa veľká vec!

Čo na to budem potrebovať? Musím byť hudobník?

Nemusíš byť hudobník, ale pre náš prvý projekt je (husľovo) kľúčové, aby si ovládal(a) noty. Ak ich však neovládaš, nič sa neboj - vyplň formulár aj tak, a my sa Ti ozveme akonáhle budeme mať pre Teba niečo vhodnejšie (Pýtaš sa, čo je dostatočná znalosť nôt? Tu sa môžeš otestovať). Na prácu pre nás stačí mať počítač a pripojenie na internet - všetko ostatné - špeciálne programy, či vedomosti ti posunieme hneď ako sa k nám pripojíš. Zvládneš to, nemusíš sa báť.

A čo za to? Budete mi platiť?

Sme neziskový projekt, všetci v projekte sme poháňaní len túžbou urobiť niečo dobré. Ak toto bude aj tvoja motivácia, potom určite neobídeš duchovne naprázdno :) Snažíme sa však postupne získavať sponzorov, ktorí prinesú našim dobrovoľníkom, aspoň aké-také výhody (zľavy, predplatné zadarmo, ap.).

Čo mám teda presne urobiť, ak vám chcem pomôcť?

Chceš nám teda pomôcť? Veľká vďaka! Vyplň tento dotazník a my ti všetko ostatné dôležité pošleme na mail do 24 hodín..

(Chceš nám pomôcť, no nechceš byť dobrovoľník? Vďaka moc aj tak! Zdieľaj túto stránku medzi priateľmi na Facebooku, alebo im odkaz na ňu pošli mailom. Tiež môžeš lajknúť našu stránku alebo sa prihlásiť na odber newslettera, kde budeme informovať aj o ďalších formách pomoci.)

Chceš nám pomôcť zdigitalizovať ľudové piesne? Vyplň dotazník a my sa Ti ozveme!

Vyplň dotazník a do 48 hodín Ti pošleme ďalšie inštrukcie ako nám môžeš pomôcť.

Odkiaľ si? Údaj nám pomôže pri prípadnom plánovaní stretnutí
Klikni na "Nie som robot", nech vieme, že máme tú česť s človekom z mäsa a kostí: